Seo uyumlu makale nasıl yazılır
Organik Seo » Blog » Seo » Organik Seo » Seoya Uyumlu Makale Nedir ve Nasıl Yazılır?

Seoya Uyumlu Makale Nedir ve Nasıl Yazılır?

Kategori Makale, Organik Seo 0

Seoya Uyumlu Makale Nedir ve Nasıl Yazılır? sorudan da anlaşılacağı gibi bir makale yazılmalı ve içeriği tamamen Seo ‘ya uyumlu olmalıdır. Peki bu makalede nelere dikkat edilmeli ve nasıl SEO denen bu şeye uydurmalıyız. 🙂

Seoya Uyumlu Makale Nedir?

Seo uyumlu makaleyi tanımlamak gerekirse özellikle bilgilendirici bir makale olmalıdır ve Arama motorlarının istediği şekilde yazılmalı. Makalenin başlığına göre içeriği de alakalı olmalıdır. Sitenizde paylaştığınız bir yazıyı yada içeriği paylaşma sebebinize göre düzenlemelisiniz. Sitenize gelen ziyaretçi bilgi amaçlı geldiği için burada kesinlikle ziyaretçiyi düşünerek hareket etmelisiniz. Yani kısaca makaleniz seo uyumlu olarak diyoruz fakat en önemli gerçek ise burada makalenin ne kadar iyi bilgi verici olduğudur. İyi bir bilgi verici makaleye seo uyumlu makale diyebiliriz.

Seo Uyumlu Makalenin Kriterleri Nedir?

Öncelikle SEO uyumlu bir makale yazmayı düşünüyorsanız bunu kurgulamanız gerekir. Yazacaklarınızı önceden belirlemeli ve konuya yoğunluk vererek yazmalısınız. Bunları sıralamak gerekirse aşağıdaki gibi olmasında fayda vardır.

 • Makale başlığında ziyaretçiyi ilgilendiren anahtar kelimenin geçmesi.
 • Makalenizin ilk satırında yine anahtar kelimenin geçmesi.
 • İlk H etiketinde anahtar kelimenin geçmesi gerekir ve İlk H etiketi H2 olmalıdır.
 • Daha sonraki başlıklarınızda H2 kullanılmamalıdır.
 • Makalenizin uzunluğu en az 300 ile 500 kelime arasında olmalıdır.
 • Makalenizde her ne anlatacaksanız kesinlikle ilk 500 kelimede anlatmalısınız. ( Ziyaretçiyi fazla sıkmamalı.)
 • Ziyaretçiyi makalenin sıkmaması için makale ile alakalı resimler eklenmelidir.
 • Resimlere kesinlikle alt etiketler girilmelidir. Bu alt etiketlerde anahtar kelime geçmelidir.
 • Seoya Uyumlu Makale Makalenizden başka bir makaleye bağlantı verilmelidir. Bu bağlantı verilen makale ise yazdığınız makale ile ilgili bir konu olursa daha faydalı olabilir.
 • Eğer WordPress alt yapısı kullanıyorsanız makalenize etiket girebilirsiniz. Ama sadece 1 adet etiket girmenizde fayda var. Fazla etiket girmek makalenizin değerini düşürür.
 • Eğer WordPress site ise siteniz makalenizi kesinlikle bir kategoride yayınlamanız gerekir. Genel kategoriye atılması seo açısında iyi olmayabilir.

Yukarıdaki kriterlere uyarsanız makaleniz daha fazla trafik alır ve google botları tarafından indexlenir. İyi bir makale yazmak isterseniz kesinlikle yukarıda yazılan kriterlere uymalısınız. Örnek verecek olursak bu makaleyi inceleyebilirsiniz. Bu makale yaptığım şey  öncelikle başlık ve anahtar kelime. Daha sonra tanım ve daha sonra kriterlerini sizlere açıkladım. Bu makale seo uyumlu olmuş oldu. Daha iyi anlamanız için Seo Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Not: Bilgi paylaştıkça güzeldir. Lütfen Bize destek olmak için Sosyal Medya hesaplarınızda paylaşınız. 

Facebook İle Yorum Yap
Yorumlar kapalıdır.