sosyal medya nedir
Organik Seo » Blog » Seo » Sosyal Medya » Sosyal Medya Nedir

Sosyal Medya Nedir

Kategori Sosyal Medya 0

Sosyal medya nedir?

Sosyal medya nın en kısa tanımını yapacak olursak ilk aklımızda gelen “paylaşımdır.. Sosyal medya, kullanan kişilerin paylaşım yapmalarına olanak sağlayan, veya kurumsal sayfalar aracılığıyla dijital içerik oluşturup, fikrinizi, üşüncelerinizi olaylara bakış açınızı,  günlük yaşamanızı, nerede olduğunuzu, fotoğraflarınızı, reklamlarınızı veya yaşadığınız önemli bir olayı çevrenizdeki insanlara ulaştırabilen online bir ağdır.

Günümüz teknoloji çağında birçok insan veya kurum sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktadır. Bu sayede bilgiye hızlı erişim kolaylaşmaktadır. İnternet kullanıcılar içerikleri, haberleri, makaleleri, fotoğrafları haber veya blog sitelerine girmeden sosyal medya aracılığıyla görebilmektedir

Sosyal medyanın geleneksel medyadan farkı nelerdir?

Sosyal medyada içerikler çok önemlidir. Bu nedenle ilgi çekici içerikler, kampanyalar, reklamlar dakikalar içerisinde binlerce internet kullanıcıya ulaşabilmektedir. Bu sayede  hedef kitleye ulaşımı kolaylaşmaktadır. İçerik paylaşım konusunda; sosyal medyanın geleneksel medyaya göre en büyük avantajı ise hedef kitleye ulaşım oranını rahatlıkla tespit edebilmesidir.

Dijital medyada kullanıcıya tek taraflı  bilgi ve düşünce akışı sağlanmaktadır. Bu yüzden kullanıcılar sadece okuyucu, dinleyici, gözleyici olarak kalmaktadır. sosyal medyada kullanıcı paylaşım  içeriği okuduktan sonra isterse kendi yorumuyla birlikte, arkadaşlarıyla veya takipçileriyle paylaşabilmektedir. Arkadaşlarınızın referansıyla size ulaşan bir reklam sosyal medyaya göre daha çok dikkat ve ilgi çekmektedir.

Sosyal medya ile geleneksel medyayı ayıran bir başka unsur ise maliyetleridir. Dijital  medyada ayrılan küçük bütçeler ile hedef kitlenize ulaşım çok daha kolay ve hızlıdır Geleneksel medyada Gazete, Tv, Dergi Reklamları düşünüldüğünde hedef kitleye ulaşım için harcanan maliyet daha fazladır. Sosyal medyada yapılan ölçümlerde bir zaman sonra anlık olarak yapılabilmektedir ve böylece stratejiler çok daha kısa sürede kullanıcılara ulaşabilmektedir.

Sosyal medyanın geleceği

Dijital medya hızla gelişimini sürdürmekte ve çok hızlı bir şekilde  yayılmaktadır.  Sosyal medya ağları ise kendilerine devamlı olarak ve  farklı ve dijital özellikler katarak kullanıcıların ilgisini çekmekte ve kullanımlarını arttırmaktadır. Lakin farklı amaçlara hitap eden birçok sosyal ağlar ise hayatımıza girmeye başladı. Giyilebilir teknoloji ve sosyal medyanın gücü birleşerek hayatımızı kolaylaştıracak farklı teknolojiler olacağı kesin.

Ne kadar Sosyla Medya Sitesi Vardır.?

Ülkemizde bilinen ve tanınan bir çok sosyal medya web sitesi vardır. Bunların kullanım alanlarına göre değişiklik göstermektedir. Bu soysla medya sitelerinin en başında facebook, twitter, youtube, google+, linkedin, instagram gibi siteler gelmektedir. Herhangi bir video aramak istediğimizde hemen youtube girip arama yapıyoruz ve çıkan videoları muhakkak tam izlemesekde yarısını izliyoruz. facebook da kimler ne yapmış kesinlikle baklıyoruz. Twitterda ünlüleri takip edip onlardan anlık bilgiler alabiliyoruz. Linkedin’de iş ağımızı kuruyoruz ve genişletiyoruz. Daha sayamayacağımız kadar sosyal medya hesabında günün hemen her saatinde anlık bilgilere ulaşabiliyoruz. Sorumuza gelince ülkemizde yaklaışk olarak kullanılan 50 ye yakın sosyal medya hizmeti veren web siteleri vardır. Ama dünya geneli ise 300 aşkın sosyal medya web sitesi vardır. Tabi bu rakam çok kullanılan sosyal medyalardır.

Facebook İle Yorum Yap
Yorumlar kapalıdır.