Wordpress site hızlandırma nasıl yapılır.
Organik Seo » Blog » Seo » Wordpress » WordPress Site Hızlandırma ‘nın 10 Yolu

WordPress Site Hızlandırma ‘nın 10 Yolu

Kategori Wordpress 0

WordPress Sitenizi Hızlandırmanın 10 yolu? Eğer öğrenmek isterseniz bu makaleyi okumanızı tavsiye ederim. WordPress siteler ücretsiz olup günümüzde en çok kullanılan blog tarzı web sayfalarıdır.

Bilindiği üzere kimse yavaş bir siteden hoşlanmaz. Yüklemek için fazla zaman harcadığınız bir web sitesini tekrar ziyaret etmek istediğinizde birkaç kez düşünürsünüz. Bu yüzden girmek istemezsiniz Web sitenizin bazı istatistiklerine hiç baktınız mı?

WordPress Site Hızlandırma ve Bunun 10 Yolu

İncelemeler sonucunda web site kullanıcılarının % 40 gibi ciddi bir kesimi sitelerin yükleme sürelerinin uzun olması nedeni ile web sitesine girmeden çıkmaktadırlar.  E-ticaret sitelerinde ise bu rakam daha korkunç boyutlarda. Alışveriş yapanların eticaret sitelerinde hızından ve performansından memnun kalmadığı zaman o siteden bir daha alışveriş yapmaz. Ziyaretçilerin zamanı her zaman değerlidir. Bu tür sorunlardan dolayı e-ticaret sitelerine girmeden çıkan ziyaretçi sayısı % 80 varmaktadır. Bu da çok korkunç bir rakam olup hemen değerlendirmek gerekiyor. Web sitesinde bir saniyelik bir gecikme müşteri memnuniyetini yüzde 16 oranında azaltıyor. Ve dönüşümlerde yüzde 8’lik bir düşüş ile sonuçlanıyor. Kısaca söylemek gerekirse bir web sitesinde hız ve performans gerçekten bir sitenin en önemli yapı taşlarında biridir.

WordPress Site Hızlandırma Seçenekleri

Eğer web sitenizin hızı düşükse ve google gibi arama motorlarının önerilerini dikkate almıyorsanız kesinlikle arama motoru sıralamalarında düşüş yaşayacaksınız. Çünkü tüm arama motorları hızlı ve performansı siteleri çok sever. Kesinlikle sitelerinizin hızı konusunda ciddi adımlar atmalısınız. Yavaş açılan siteler her zaman az ziyaretçi alır. Az ziyaretçi alan sitelerinde hit az olur. Eğer sitenizin hızını bilmiyorsanız bunun için ücretsiz servisler var. Bu ücretsiz servislerden pingdomu deneyebilirsiniz. Ayrıca Google Analytics bölümünden performans verileri davranışlarını izleyebilirsiniz.

Eğer sizinde bir WordPress alt yapısında bir siteniz var ise sizler için derlediğimiz bu makalede nasıl hızlandırabileceğinizi anlatacağız. Lütfen öncelikle sitenizin hızını kontrol edip daha sonra anlatacaklarımızı uygulayınız. Aradaki farkı o zaman göreceksiniz. Burada doğru bilgiler ışığında sizlere wordpress siteler nasıl hızlanır anlatmaya başlayalım artık. Lafı uzatmadan 🙂

1. Hızlı ve Performanslı Hosting seçmek.

İyi bir hosting hizmeti seçmek oldukça zordur. Hangi firma olursa olsun kimse ayranım ekşi demez. O yüzden hosting seçerken dikkat etmemiz gereken bazı konular var. Bunları sizler için aşağıda belirtiyoruz.

Paylaşımlı Hosting.

Tek bir hosting’de tek bir IP adresinde çok sayıda barındırılan hostinglere paylaşılan hosting denir. Bu tür hostingler çok sayıda siteler için kullanılır. Genelde çok ucuz siteler bu tarz hostingler’de barındırılır. Bu hostinglere ayrılan işlemci ve bellek kısıtlı olur. İçinde çok site olunca bu işlemci ve bellekler yetersiz kalır. Buda sitelerin yavaş çalışmasına sebep olur. Eğer Sitenizin Seo’ya ihtiyacı var ise kesinlikle paylaşılan bir hosting’de barındırmayınız. Bu tarz hostingleri tavsiye etmiyoruz. Özellikle Seo açısından.

Özel Sanal Sunucular (VPS).

Özel sanal sunucular web sitenize daha çok kaynak sağlar. Çünkü sanal sunucuları alırken kaynakları seçerek alıyorsunuz. Tabi ona göre ücretleri vardır. Daha çok kaynak demek sitenizin daha hızlı çalışması anlamına gelir. Bunların yanında Sanal sunucularda siteleriniz için faydalı bir çok özellikle beraber gelir. Özel Ip tanımlama, Özel SSL kurma gibi. Birde otomatik güncellemeler gibi ek özellikler ile daha fonksiyonel bir özellikleri vardır. Özel DNS tanımlamaları yapabilirsiniz.

Yönetilen WordPress Hosting.

Bu hosting ise sanal sunucular gibi ayrılmış kaynak ile beraber wordpress için en iyi şekilde yapılandırılmış olarak gelir. Kaynakları yine siz belirleyebilirsiniz. Bu tür hostinglerede özel ssl alabilirsiniz. Özel Ip tanımlaması yapabilirsiniz.Arama Motorları Güvenli sitelere daha çok önem verirler. Buda SSL sertifikalı siteler anlamına gelir. Sitenizi vps sunucuda çalıştırabilirsiniz. Ancak WordPress site barındırma çözümleri sadece wordpress siteler için tasarlanmıştır. Oranik Seo oalrak biz bunu tavsiye edebiliriz. Ancak yineden en iyisi Özel sanal sunuculardır. Eğer bütçeniz kısıtlı ise buda size çözüm sağlar.

2. Temiz Kodlanmış Hafif bir Tema Seçmek

WordPress sitelerde önemli konulardan biride tema seçimidir. Bir çok ücretsiz tema vardır. Fakat yayınlayacağımız içerik türlerine göre tema seçmekteyiz. Bu yüzden tema seçiminde dikkatli olmalıyız. Eğer ücretsiz bir tema seçtiysek kesinlikle bu temayı iyi analiz etmeliyiz. Eğer Ücretli bir tema seçersek onuda araştırıp özelliklerine göre seçmeliyiz. Seçeceğimiz tema temiz bir kodlamaya ve aşırı javascript kullanılmamış olmasına dikkat edilmelidir. Ne kadar eklentiler ile siteyi hızlandırsak’da tema ile başlamak en doğrusu olacaktır. Bunun için kesinlikle temiz kodlanmış hafif bir tema seçilmelidir. (Burada hafif derken kodlama yapısı ve temanın kod tarafından bakıldığında çok yüksek kodlamaya sahip olamaması anlamındadır.)

3. Görsel Resim Boyutlarını Azaltmak

Web sitelerde en çok hız kaybettiği nokta resimlerdir. Bu resimlerin boyutları bir çok site optimizasyon testlerinde karşımıza çıkar. Peki bunlardan nasıl kurtuluruz. WordPress sitelerde  wp-content klasörünüzde çok fazla alan kaplar ve sonuç olarak site hızınızı düşürür. Bu nedenle tüm resimlerinizi sıkıştırmak iyi bir fikirdir. Bunun için wordpress eklentileri vardır. Bizim önerimiz ücretli bir modüldür. Fakat ücretsiz olanlarını da kullanabilirsiniz. Bunlardan biri Image Optimizer‘dir. İsiminden anlaşılacağı gibi sıkıştırma işlemi yapar. Resimlerin değerlerini fazla bozmadan sıkıştırır. Diğeri ise Compress JPEG & PNG images modülüdür. Bunu da kullanabilirsiniz.

4. Görselleri Tembel Yükleme ile Çağırma

Bu özellik ile siteler biraz daha hızlanabilir. WordPress için hazırlanmış bir çok tembel yükleme modülleri mevcuttur. Tembel yüklemenin mantığına gelirsek eğer sitemizi biraz daha optimize edecek bir modül olduğunu anlarız. Tembel yükleme sitemizdeki görselleri ziyaretçinin sayfayı okuması ile alakalı olarak yükler. Örnek verecek olursak anasayfada ilk olarak slayta baktığını düşünelim. Daha sonra mause ile aşağı doğru inerken sayfanın tüm içeriklerini hemen yüklemez sıradaki görseli yükler ve siteye yük getirmez. Böylece ihtiyaç olan görsel yüklenir ve site daha hızlı çalışır. Bu modül için sizlere tavsiyemiz rocet lazy load ve diğer bir eklenti ise Lazy Load olabilir. Lazy Load hiç bir ayar yapmanıza gerek bırakmıyor. Eklentiyi aktifleştirmeniz yeterli olacaktır. Image Lazy Load modülü var. Bunda ise mobil için ayarlar bulunur.

5. Bir Önbellek Eklentisi Kullanın

Önbellekleme sistemi, sitenizi hızlandırmanın ve performansı artırmanın en iyi yoludur. Nasıl çalıştığına bakalım. Önbellek, verilerin geçici olarak depolandığı bir yerdir. Dolayısıyla, bir web sitesini ilk kez ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız yükleme hızını artırmak için etkin verileri önbelleğe alır. Siteyi daha sonra tekrar ziyaret ettiğinizde, tarayıcınızın önbellekte saklanan sitelerin dosyalarının büyük bir kısmı olur; yani, tarayıcınız birçok dosya toplamaya ihtiyaç duymadığı için sitenin daha hızlı yükleneceği anlamına gelir. Önbellek modüllerinin yaptığı şey, belirli bir süre boyunca bir web sitesinin bir HTML kopyasını kaydetmektir. Eklenti daha sonra aynı siteyi ziyaret ettiğinizde bu dosyalardan yani önbellekten hizmeti verir. Böylece site çok hızlı bir şekilde açılır. önerimiz WP Super Cache modülüdür. Ücretsiz bir modüldür. İsterseniz bu W3 Total Cache bu modülü de kullanabilirsiniz.

6. Bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN) Kullanmak.

Görselleriniz için CDN’ler kullanmak. görüntü yükleme sürelerini azaltmak için sunucunuzdan görüntüleri barındırmanıza olanak tanır. Ayrıca, sitenizin yeni bir ana makineye depolanması ve taşınması konusunda da yardımcı olur. Böylece bir çok zahmetten kurtulursunuz.

CDN’nin yaptığı şey, istenen dosyaları (önbellekte saklanan statik içeriği) ziyaretçinin coğrafi yerine yakın bir yerde saklamaktır. Web siteniz Amerika Birleşik Devletleri’nde barındırılıyorsa ve bir kullanıcı Chicago’daki sitenize erişirse, sitenizdeki görüntülerinizi Illinois’deki bir veri merkezinden alır. Benzer şekilde, siteniz yine ABD’de barındırılıyorsa, Londra’daki bir kullanıcı sitenize erişirse resimlerini İngiltere’deki bir veri merkezinden alabilirler. Bu sayede transfer süreleri, yükleme ve diğer işleme parametreleri azaltılarak daha hızlı bir sürede site açılır. Böylece performans elde edilir. CDN kullanmak için size önereceğimiz CDN sistemleriAmazon CloudFront , MaxCDN ve CloudFlare kullanabileceğiniz en iyi CDN hizmetleri arasındadır. Bunu dikkate alınız.

7. JS ve CSS dosyalarını Sıkıştırmak.

iBr site oluşması için çok sayıda HTML, CSS ve JavaScript dosyasına ihtiyaç duyar. Site yüklenirken bu dosyalar çalışır. Bu durumda eğer bu dosyalar sıkıştırılmamış ise ve yoğun ise sitelerin açılmasının hızını düşürür. Bu dosyalar insanlar tarafından okunacak şekilde insanlar tarafından yazılmıştır, bu yüzden sunuculara ihtiyaç duymayan ek boşluklar, karakterler, yorumlar ve biçimlendirme içermektedir. Bu nedenle sunucuları temizlemeniz gerekir; böylece sunucular onları hızlı bir şekilde okuyabilir. JS ve CSS sıkıştırmak için kullanacağınız modüller ise CSS Minifier ve JavaScript Minifier‘dir. Bunlar hem ücretsiz çevrim içi araçlardır. Gereksiz boşluk, çizgiler, yorum ve biçimlendirmeyi kaldırmak için kullanılır. Küçültmek istediğiniz kodu kopyalayıp yapıştırmanız yeterlidir ve sitenize yapıştırmak için küçültülmüş bir sürüm alacaksınız.  Ayrıca size önerebileceğimiz ayarları kurcalamanızı gerektirmeyen epeyce güvenilir eklentiler vardır. Better WordPress Minify , WP Super Minify ve AssetsMinify sizin için bu işi yapacağınız ücretsiz eklentileridir. WordPress Site Hızlandırma için kullanılabilir.

8. WP Veritabanı’nı Temizleyin.

Veritabanınız çok fazla bilgi barındırıyor olabilir. Bunun için etkin olmayan eklentilerden, spam ve çöp kutusundaki yorumlara yönelik revizyonlar uygulayın. Bu gereksiz verilerden kurtulmak, veritabanınızın boyutunu önemli ölçüde azaltabilir ve dolayısıyla sitenizi hızlandırır ve performansını artırır. Böylece sitenizde daha hızlı çalışır. Sizlere önereceğimiz modül ise WP-Sweep’tir.

WP-Sweep bir WordPress veritabanını temizlemek için bugüne kadar en popüler ve etkili bir eklentidir. Ayrıca kullanımı oldukça basittir. Etkinleştirildikten sonra Araçlar> Tarama’ya gidin ve eklenti veritabanınızı analiz etmeye başlayacaktır. Sitenizin temizlenmesi gereken farklı bölüm / bileşenler hakkında bir rapor sunacaktır. Tek tek öğeleri temizleme veya tek seferde her şeyi süpürme seçeneğine sahipsiniz. Böylece Veri tabanınız temizlenmiş olur. WordPress Site Hızlandırma için kullanılabilir.

9. Ana sayfayı Optimize Etmek.

Web sitenizin anasayfasını çok iyi bir  biçimde optimize etmeniz gerekir. Ana açılış sayfası, ana açılış sayfası olduğu için sitenizin tartışmasız en önemli kısmıdır. Ve daha hızlı yüklenmek için optimizasyon yapmak sizin için fazla çaba gerektirmez. Ana sayfanızın yükleme hızını artırmak için yapabileceğiniz birkaç şeyi aşağıda sizin için sıraladık.

  • Sayfadaki yayın sayısını sınırlayın. (Yazılar. Slaytlar. Videolar Bilgiler vb.)
  • Yayınladığınız yazıları Tam yazı olarak göstermeyin; Bunun yerine alıntıları gösterin.
  • Paylaşım butonlarını (örneğin Facebook, Twitter, Google+ vb. Paylaşım düğmeleri) yalnızca yazılara ekleyin.
  • Tüm Etkin olmayan eklentileri ve widget’ları kaldırın.
  • Diğer tüm gereksiz içeriği ve ögeleri sayfadan kaldırın.

Böylece ana sayfa hızlı açılacaktır. Temel kural, ana sayfanızı olabildiğince temiz ve en az seviyede tutmaktır. İyi görünecek ve daha hızlı yüklenecektir. Bu da ziyaretçilerinizi bekletmeyecektir.

10. Hotlinking’i devre dışı bırakmak.

Günümüzde maalesef içerik sızıntısı ve içerik hırsızlığı yaygın hale geldi. diğer siteler, Bu insanlar kendi sunucularına yüklemek yerine sitenizdeki resimlerin url’leri ile kendi sitelerinde göstermektedir. Bu tür olaylar sizin bant genişliğinizi çalmakta ve ürettikleri trafiğinden dolayı sitenizin hızına zarar vermektedir. Bu tür uygulamalara hotlinking denir. Peki nasıl geçeceğiz bu tür uygulamaların önüne. Size iyi br haber verelim. Bu tür uygulamaların önüne kolayca geçebilirsiniz. htaccess dosyanıza bazı kodları ekleyerek bunu önleyebilirsiniz. Bunun için buradan Hotlinking makalemize bakın lütfen. WordPress Site Hızlandırma için kullanılabilir.

Eğer bu makalenin yararlı olduğunun düşüyorsanız lütfen paylaşın. Okuduğunuz için ve paylaşımlarınız için teşekkürler.

Facebook İle Yorum Yap
Yorumlar kapalıdır.